Наразі вже кожен з нас це зустрічав: сумки, рюкзаки, одяг з зазначенням загадкового матеріалу "rPET" в описі товару. І все більше брендів використовують цей матеріал для виготовлення своїх текстильних виробів.

Можливо, ви чули, що це пов'язано з захистом навколишнього середовища. Можливо, що з переробкою матеріалів. Але що саме скорочення rPET значить? Як взагалі використану пластикову пляшку можна перетворити на практичну тканину? Яка ця тканина за властивостями? І чому навіть National Geographic використовує rPET у лінійках своїх рюкзаків та сумок? 

Давайте спробуємо розібратися.

 

 

Що ж таке rPET?

 

rPET - абревіатура з англ. recycled polyethylene terephthalate, що в перекладі “перероблений поліетилентерефталат”.

 

Не то, що б стало зрозуміліше. Давайте тепер більш простою мовою:
Поліетилентерефталат - це один з найпопулярніших видів пластика в світі, який і вам добре знайомий. Він використовується у багатьох сферах, але здебільшого - для виготовлення пластикових пляшок та контейнерів. Скоріш за все, якщо ви подивитесь на дно звичайної пластикової пляшки від води, що у вас є під рукою, то знайдете там ось таке маркування: 

 

Це і є саме цей вид пластика. І це означає, що він підлягає 100% переробці. І rPET - результат такого процесу.

 


 

Окей, але як саме ця переробка відбувається?

 

Припустимо, що споживач використав нашу пластикову пляшку і також є відповідальним громадянином нашої планети, тож він сортує сміття. При достриманні такої умови, шлях нашої пляшки буде довгим і, можливо, навіть бескінченним, адже rPET також підлягає повній переробці. Непогана альтернатива варіанту, де пляшка опиняється у водах світового океану або ж, наприклад, на одному з і так величезних сміттєвих звалищ, чи не так?  

 

 

Покроково процесс переробки відбувається наступним чином:

  1. Збір PET-сміття
  2. Потім пластик сортують, очищають, і розщеплюють на невеликі гранули.
  3. Далі ці гранули переплавляють у тонкі нитки.
  4. І потім з цих ниток отрімують... поліестер, який вам і так, напевне, добре знайомий.

 


 

Тобто маркування rPET у текстильних виробах насправді означає поліестер?

 

Саме так. Але з приміткою "перероблений". На властивості та якість матеріалу це ніяк не впливає, проте є суттєві відмінності с точки зору екологічності:

  • Для виробництва такого матеріалу не використовуються нові ресурси Землі.
  • Виготовлення тканини з переробленного пластика більш економне у витратах енергії на 75%, 40% СО2, та на 90% води, ніж при виготовленні поліестру з первинної сировини.
  • Зменшення кількості сміття на звалищах.

 

 

До цього ж, поліестер як матеріал особливо актуальний для виготовлення сумок та рюкзаків, завдяки своїм властивостям та перевагам.

  • Цей матеріал міцний і довговічний;
  •  Добре тримає форму і не мнеться;
  • Легкий;
  • На ньому не утворюються катишки;
  • Вологостійкий
  • Швидко висихає.

Суміші з іншими матеріалами дозволяють отримувати тканини з буквально будь-якими характеристиками. Наприклад, при змішуванні з бавовною змінюється текстура полотна, та тканина стає ще більш міцною. 

 


 

National Geographic як флагман принципів захисту навколишнього середовища, зменшення споживання та екологічності виробництва також використовує rPET у своїх товарах, які ви можете знайти і придбати у магазині Bagston.